Pantum Yazıcı Hata Kodları ve Çözümleri

Pantum Yazıcı Hata Kodları ve Çözümleri Yazıcıların,  tarayıcıların çalışmasıyla ilgili sorunlar farklı durumlarda ortaya çıkabilir. Nedenleri ve çözümleri farklıdır. Neden ortaya çıktıklarını ve Pantum cihazlarının ana arızalarının nasıl giderileceğini inceleyelim.

Yazıcı hataları neden oluşur?

Yazıcıların, tarayıcıların ve MFP’lerin çalışmasındaki arızalar iki türdür – yazılım veya donanım. İlkinin nedeni işletim sistemi ve programlarında yatmaktadır. Bu tür arızalar, çözülmesi için cihazın fiziksel olarak onarılmasını gerektirmez, yazılımla giderilir.

Pantum Yazıcı Hata Kodları ve Çözümleri

Donanım arızalarının kaynağı, tanılama ve elektronik onarım gerektiren yazıcı bileşenlerinin arızalarıdır. Bazıları, cihazın bazı bileşenlerinin tamamen değiştirilmesini gerektirecektir. Bu tür arızalardan program düzeyinde kurtulmak imkansızdır.

En yaygın 7 cihaz arızasını ve bunları çözme yöntemlerini analiz edeceğiz. Pantum yazıcı hataları, arızanın kaynağını kabaca belirlemek için kullanılabilecek sayısal kodlarla belirtilir.

Yazıcı hatası 01

Hata 01, lazer ünitesinde (optik ünite) bir sorun olduğunu gösterir. Bu, arızalanması çoğu zaman tüm cihazın performans kaybına yol açan yazıcıların en önemli bileşenlerinden biridir. Sebep, optik ünitenin onu panolara bağlayan kablosunda da olabilir. Bu tür bir arıza genellikle bileşenlerin değiştirilmesini gerektirir. Bu durumda onarım tavsiye edilir, çünkü lazer üniteleri düşük bir fiyata mevcuttur.

Yazıcı hatası 02

Kod 02, lazer kartuşunda bir sorun olduğunu gösterir. Yanlış bağlanmış, hasarlı veya tamamen arızalı olabilir. Bu hatayı çözmek için önce kartuşu çıkarıp doğru konuma geri takmayı denemelisiniz. Bu yardımcı olmazsa, değiştirilmesi gerekebilir. Yeni bir kartuş kullanmak yada çipsiz toner yazılımı yükletmek hatayı çözecektir. Bazı Pantum MFP kullanıcıları, tarayıcı kapağı açıkken aygıtı açıp kapatmanın hata 02’yi çözmeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

Yazıcı hatası 03

Kod 03 genellikle termistörler arızalandığında ortaya çıkar. Termistörler, yazıcılarda kullanılan özel bir direnç türüdür. Sıcaklık yükseldikçe dirençleri düşer. Çoğu durumda bu parçaların değiştirilmesi, hata 03’ten kurtulmaya ve cihazı çalışır duruma getirmeye yardımcı olur.

Yazıcı hatası 04

Her durum için hata 04’ün nedenini güvenilir bir şekilde belirlemek kolay değildir. Bu kod, çeşitli hatalarla oluşur. Bununla karşılaşan bazı kullanıcılar, yazıcının bakımının yapılmasının, kartuşun temizlenmesinin ve değiştirilmesinin çözüme yardımcı olduğunu söylüyor.

Yazıcı hatası 05

Yaygın bir arıza 05, termal blok (soba) ile ilgili sorunlar olduğunda ortaya çıkar ve genellikle elektrik kesintilerinden sonra ortaya çıkar. Bu bileşen, yazdırma işlemine doğrudan dahil olur ve sayfadaki içeriği sabitlemeye yarar. Mürekkep, kaynaştırıcı tarafından üretilen sıcaklığın etkisi altında kağıda daha iyi yapışır. Genellikle sobanın diğer bileşenlerle bağlantısını kontrol ederek ve termistörleri yeniden bağlayarak hatadan kurtulmaya yardımcı olur.

 

Yazıcı hatası 10

Güç dalgalanmalarından sonra sıklıkla 10 kodlu bir arıza meydana gelir. Genellikle bileşenlerden biri aşırı ısındığında ortaya çıkar. Çoğu durumda, yüksek sıcaklıklar bir termal blok tarafından üretilir. Teşhis etmek ve gerekirse ocağı servis edilebilir bir soba ile değiştirmek gerekir. Bazen kartuşla ilgili sorunlar olduğunda 10 kodu da görünür, bu nedenle kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Tarayıcı hatası 13

13 kodlu tarayıcı hatası, Pantum MFP’lerde sık görülen bir hatadır. Ana nedeni, tarama çubuğunun veya bağlantısının arızalanmasıdır. Sorunu çözmek için bileşeni teşhis etmeye değer. Arızalı olduğu ortaya çıkarsa, onarım cetvelin değiştirilmesini gerektirecektir. Çalıştığı ortaya çıkarsa, büyük olasılıkla sorun bağlantısındadır. Bu durumda, döngülerin değiştirilmesi gerekecektir.